• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

“Fut a drogjogi szabályozás a való élet után”

Szerző: Péter Sárosi | október 21, 2021

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

‌‌A dizájner drogok elterjedése nem csak az eddigi legkomolyabb kihívás a nemzetközi és hazai kábítószer-ellenőrzési rendszer számára, de alkotmányellenes helyzetet is előidézett – derült ki a Drogriporter Szabadegyetem rendezvényén. – A TELJES 2 ÓRÁS ESEMÉNY VIDEÓJA ELÉRHETŐ!

A Drogriporter Szabadegyetem október 18-án este Drogjogi kalauz címmel szervezett beszélgetést Dr. Ignácz György büntetőbíró és Dr. Fazekas Tamás büntetőügyvéd részvételével. A cél az volt, hogy bevezetést nyújtsunk a hazai drogjogi szabályozásba, különös tekintettel annak új fejleményeibe.

Bár bíróként nem minősítheti a magyar állam büntetőpolitikáját, azonban vizsgálhatja, hogy egy adott cselekedet mennyire veszélyes a társadalomra – mondta el Ignácz György, a Fővárosi Törvényszék büntetőbírója. Egy darab spangliért senki sem kerül börtönbe, a fogyasztók nagy része a büntetőeljárás alternatívájaként az ún. elterelést választja, ami egy hat hónapos megelőző vagy gyógyító program. Ha valaki fogyasztóként valamilyen okból mégis a bíróság elé kerül, akkor egy megrovással megúszhatja.

Fazekas Tamás ügyvédként ezt azzal egészítette ki, hogy saját tapasztalatai szerint a bírók ítélkezési gyakorlata eltérő országrészenként is. Függ az egyes bírók tájékozottságától, érzékenységétől. Az általános szerinte az, hogy a fogyasztók pénzbüntetést kapnak, ha bíróság elé kerülnek.

A büntetőjogi szabályokat 2012-ben szigorították, és ma már csak 2 éven belül egyszer lehet választani az elterelést, ráadásul a bűnügyi költségeket is rendszerint hárítják át a fogyasztókra. Ez pedig gyakran akár több tízezres összeg is lehet.

A beszélgetésből kiderült még, hogy vajon mit tehet a rendőr, és mit tehet a gyanúsított egy kábítószerrel kapcsolatos rendőri intézkedés során, és hogy milyen szabályok vonatkoznak a kötelező vizeletminta-vételre, a ruházatátvizsgálásra, a vallomástételre. Szó volt arról is, hogy vajon kit és hogyan hallgathat le a rendőrség a nyomozás során, és hogy vajon a bíró mérlegelheti-e, hogy egy vádlott gyógyászati célból fogyasztott kannabiszt, és még számos érdekes kérdésről.

A teljes beszélgetést megnézheted alább!

‌‌A magyar jogrend nem tesz különbséget az egyes drogok között veszélyesség szerint – és az egyes bíróknak maguknak kell eldönteniük, hogy egy adott szer terjesztése vajon veszélyesebb-e a társadalomra, mint a másik. Ignácz György szerint ez is az egyik oka annak, hogy a bíróságok gyakorlata, értelmezése nagyon eltérő. Ez a helyzet tovább fokozódott a dizájner drogok (a klasszikus kábítószereket helyettesítő új szintetikus anyagok) megjelenésével.

Jelenleg ugyanis gyakran még a bíró számára is nagy nehézséget jelent, hogy eldöntse: vajon egy adott szer tiltottnak számít-e. Olyan bonyolult ugyanis az ellenőrzött szerek jegyzékeinek értelmezése, hogy ahhoz gyakran vegyész szakértő véleménye szükséges. Az átlag állampolgárnak pedig esélye nincsen arra, hogy például a generikus (a drogok csoportjait molekulaszerkezet alapján tiltó) listákat megértse.

Ignácz szerint félő, hogy ez alkotmányellenes helyzetet eredményezett, ugyanis az ún. normavilágosság elve szerint a büntetőjogi szabályoknak mindenki számára érthetőnek és egyértelműnek kell lenni – máskülönben nem várhatjuk el a betartásukat.

Az Alkotmánybíróság egy korábbi, 2004-es döntésében már kimondta, hogy „[a] jog megismerhetőségét kizárja, ha … a normatartalom megállapítása a jogi rendszert kezelni tudó szűk kisebbség részére is végletekig bonyolulttá, mindenki más számára pedig elérhetetlenné válik.”

Bíróként ezért idén májusban egy konkrét ügyben az Alkotmánybírósághoz fordult, kérve, hogy tisztázzák a helyzetet. A testület döntése a következő hónapokban várható.

Kategória: Blog, Hírek Archívum: Drogjog, Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Abortusz-tabletták: új front az amerikai drogellenes háborúban

december 15, 2022 - Péter Sárosi

Fókuszban a környezet: a megelőzés és ártalomcsökkentés jó gyakorlatai nagyvárosokban

december 5, 2022 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter