• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Hamarosan betiltják a mefedront Angliában

Szerző: Péter Sárosi | március 25, 2010

Tweet

A kormány már bejelentette a szigorítást, de a mefedronról még mindig alig tudunk biztosat

Bár a legális partidrogtól, a mefedrontól hangos az európai sajtó, rendkívül kevés megbízható információ áll rendelkezésre erről a szerről. Az Europol és az EMCDDA nemrégen kiadott egy közleményt arról, hogy jelenleg is vizsgálják a mefedron fogyasztásának kockázatait és elterjedtségét, és tapasztalataikat hamarosan egy jelentésben fogják összegezni. Jelenleg a szer használata igazán tömeges méretekben csupán Nagy-Britanniában jelent meg, bár a haláleseteket fókuszba állító sajtóbeszámolókon kívül itt is kevés információ áll rendelkezésre. A Drugs and Alcohol Today c. folyóirat márciusi számában Fiona Measham, a Lancaster University professzora arra a következtetésre jut, hogy a brit rekreációs drogpiacon az elmúlt évben példátlan változások zajlottak le: míg az Ecstasy visszaszorult, számos eddig ismeretlen anyag jelent meg a piacon, amelyek eddig sem a gyógyászati használatban, sem pedig a kábítószerek listáján nem szerepeltek. Ilyen például a mefedron is, amelynek hatóanyaga az ún. katinonok közé tartozik, amelyek hasonló hatást gyakorolnak az agyra, mint az eddig is ismert stimulánsok, a speed, az Ecstasy vagy a kokain. A katinonból ered a drog utcai neve: M-Cat, meow-meow (vicces kedvű magyar fórumozók sikeres média-hack gyanánt bedobták a hazai köztudatba a “Zsuzsika” nevet is). A mefedron angliai története az 1980-as évekre vezethető vissza, amikor is kelet-afrikai bevándorlók magukkal hozták hazájuk egyik kedvenc drogját, a khat-levelet, amelynek rágcsálása enyhe stimuláns-eufórikus hatást gyakorol a fogyasztóra. Élelmes vállalkozók rájöttek, hogy a khat hatóanyagait, a katinonokat szintetikus úton is elő lehet állítani, az egyik ilyen kémiai végtermék a mefedron (4-metil-N-metilkatinon, 4-MMC). Többnyire fehér porként forgalmazzák, zacskóban vagy kapszulákba töltve, orálisan vagy szippantás útján fogyasztják el.

A szippantás kockázatai

Bár az orrba szippantás nem tűnik a drogfogyasztás olyan kockázatos formájának, mint az injektálás, mégis okozhat szövetkárosodást és fertőzésekhez is vezethet – így veszélyesebb, mint az orális fogyasztás. Így például rendszeres igénybe vétel esetén az orr nyálkahártyája kisebesedhet, és amennyiben a szippantáshoz nem használ minden fogyasztó új, steril felszerelést, akkor magas a Hepatitis C fertőzés veszélye. Nyugat-Európában ezért ártalomcsökkentő csomagokat is rendszeresítettek kimondottan a droghasználók ezen csoportja számára, amelyben steril szippantócső, az orrnyálkahártya ápolására alkalmas sóoldat és eszközök, óvszer és egy kis alumíniumtálka található. Az is fertőzéshez vezethet, ha a szippantáshoz bankjegyet haszálnak, hiszen a pénz nagyon sok kézen átmegy, illetve ha valaki egy buliban a WC fedeléről vagy hasonló helyről szívja fel az anyagot. Előfordulhat az is, hogy a nem megfelelően tisztított orrjárat miatt a fogyasztó arcüreggyulladást kap – ebben az esetben sürgősen orvosi segítséget kell kérni.

A mefedronról készült ritka tudományos vizsgálatok egyikének eredményeit idén publikálták, a kutatók fogyasztókkal és az ellátórendszerben dolgozó szakemberekkel készítettek interjúkat a szer hatásairól Middlesbough városában. Ebből a vizsgálatból kiderült, hogy a mefedron-fogyasztók jelentős része az Interneten vagy szórakozóhelyeken szerezte be a drogot 10-15 Fontért. Az egy éjszaka átlagosan használt mennyiség 0,5 gramm volt, míg az egyszeri dózisok mennyisége 100-200 milligramm körül mozgott. A mefedront tipikusan hétvégenként bulizás alkalmával fogyasztották, gyakran más drogokkal, például kannabisszal és alkohollal keverve. A szubjektív élménybeszámolók alapján a mefedron egyaránt rendelkezik stimuláns és hallucinogén hatásokkal, jellemző rá az eufória, az energiaszint és a beszédigény növekedése. A fizikai hatások magukba foglalhatják a tág pupillákat és a látás megváltozását, szájszárazságot, hőhullámokat, szívdobogást és állkapocsrángást. A fogyasztott dózis hatásai 2-4 óra alatt múltak el, függve a dózis nagyságától, a fogyasztó tolerancia-szintjétől és a használat gyakoriságától.

A Mixmag magazin olvasói körében 2009-ben folytatott kérdőíves vizsgálat már jóval nagyobb mintán (2,220 fő) alapult. A kérdésekre válaszóló olvasók többsége a 18-27 éves korcsoportból kerül ki, 65%-uk volt férfi, 81%-uk rendszeres munkával rendelkezett. Ebben az elektronikus tánczenei eseményeket rendszeresen látogató csoportban meglepően magas, 42% volt azok aránya, akik kipróbálták már a mefedront, 34%-uk havi, 6%-uk pedig heti rendszeres fogyasztásról számolt be. Érdekes eredményekkel jártak ezek a kutatások abból a szempontból is, hogy a fogyasztók többségének nem az volt lényeges, hogy a mefedronnal a zsebükben nem büntethetik meg őket a rendőrök – sokkal inkább az, hogy a mefedron könnyen beszerezhető (ez felveti a fogyasztók büntetésének értelmetlenségét, illetve a netes forgalmazás korlátozását). A mefedron népszerűségének növekedéséhez hozzájárult az is, hogy a partidrog-fogyasztók a 2000-es évek végén kiábrándultak az Ecstasy-ból, mivel a tabletták hatóanyag-tartalma és megbízhatósága drámaian csökkent. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy a rendőrség keményebben lecsapott a termelőkre és a terjesztőkre, másrészt pedig maguk a terjesztők is felismerték, hogy nagyobb üzlet legális szereket árulni Ecstasy címén – hiszen fogyasztóvédelem nem létezik a rekreációs drogszcénában, és még börtönbe sem kerülhetnek.

A média igazán csak az első olyan halálesetek kapcsán figyelt fel az új drogra, amelyekben az elhunyt szervezetében kimutatták a mefedron használatának jeleit. Nagy vihart kavart például Gabrielle Price brit tinédzser halála, amelyet a sajtó a mefedronnak tulajdonított, holott az igazságügyi orvosszakértő szerint tüdőgyulladásban halt meg. Két másik tinédzser halálát is a mefedronnak tulajdonította a sajtó – azonban kiderült, hogy ők alkoholt és metadont is fogyasztottak. Eddig csupán egy olyan esetet ismerünk, ahol bizonyíthatóan a mefedron-fogyasztás következtében állt be a halál: egy 46 éves férfi esett össze idén februárban egy hover-i partiban. A többi sajtó által tálalt esetben kiderült, hogy egyéb drogok vagy körülmények is közrejátszottak a tragédiában, főleg a kemény italozás – ami jóval több halálos áldozatot szed, róluk azonban kevésbé tudósít a média. A mefedron betiltásáért folytatott kampányban élszerepet játszottak a gyászoló családtagok.

Vannak azonban olyanok, akik a teljes betiltás helyett a legális szabályozás bevezetését javasolják. A Times publicistája például megadóztatná a mefedron kereskedelmét, a vásárlást 21 éves korhatárhoz kötné. Szerinte ugyanis a kormány csak a szőnyeg alá söpri a problémát azzal, hogy felveszi a kábítószerek listájára a szert, ebből ugyanis csak a feketepiac és a bűnözők profitálnak. A korhatárhoz kötött forgalmazás pedig hatékonyabban megakadályozná, hogy a tinédzserek hozzáférjenek a szerhez, mintha a kereskedelem bűnszervezetek kezébe kerülne. David Nutt, az ACMD a kannabiszról tett kijelentései miatt elbocsátott elnöke a Guardianben három jelenlegi brit kábítószer-kategória (A – legveszélyesebb, B – veszélyes, C – kevésbé veszélyes) mellé egy negyedik (D) kategória létesítését javasolja, amelybe a mefedronhoz hasonló új szereket sorolhatják addig, amíg nincs elég tudományos bizonyíték a jogi státuszuk meghatározásához. Ez a rendszer Új-Zélandról ered, ahol pár évvel korábban egy másik legális partidrog, a BZP óriási népszerűségre tett szert a fiatalok körében, 2007-ben 5 milliót tablettát adtak el belőle. Aztán létrehoztak a kedvéért egy külön jogi kategóriát. A D-osztályba tartozó szereket csak 18 éven felüliek vásárolhatják meg, a forgalmazható dózist, a szer hatóanyagtartalmát, tárolásának és csomagolásának módját, a forgalmazási helyeket és az egyéb fogyasztóvédelmi előírásokat hatóságilag szabták meg. A reklámozás nem engedélyezett. Az új-zélandi kormány egy az Egészségügyi Minisztérium alá rendelt speciális irodát hozott létre, amelynek köztisztviselőit felvértezték a megfelelő hatósági jogokkal arra, hogy a szabályokat be is tartassák, még házkutatást is tarthatnak cégeknél. Az új szabályozás mégis jelentős működési zavarokkal indult, mivel a D-osztályba tartozó szerek listáját csak hónapokkal a törvény hatályba lépése után határozták meg, így jelentős bizonytalanság volt a törvény végrehajtásával kapcsolatban. Maga a modell azonban működőképes.

Nagy-Britanniában nincs nagy támogatottsága az új-zélandi modell bevezetésének, a kormány fő drogügyi tanácsódó szervezete azt javasolja a Belügyminisztériumnak, hogy a mefedront a B-osztályba vegyék fel – az amfetamin és a kannabisz mellé. Ezen szerek terjesztőire akár 14 évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhatnak. A kormány bejelentette, hogy még a választások előtt be szeretnék tiltani a mefedront – valószínűleg most is sokkal nagyobb súllyal esik latba, hogy mit ír a bulvársajtó annál, hogy mit mondanak a tudósok. Felmerült azonban egy akadály: egy európai uniós jogszabály megköveteli, hogy a tagállamok három hónappal egy szer betiltása előtt értesítsék az Európai Bizottságot. Így a mefedron betiltása csúszni fog. A British Medical Journal szerkesztőségi cikkében vezető pszichiáterek arra hívják fel a figyelmet, hogy a legnagyobb hangsúlyt nem a büntetőjogi szabályozásra, hanem a felvilágosításra és az ártalomcsökkentésre kell helyezni.

 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Archívum: Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Az EU Bizottság az Európai Bíróság elé citálja Magyarországot a gyógyászati kannabisz ügyében

február 15, 2023 - Péter Sárosi

Büntetés helyett támogatást: józan gondolatok a drogvilágnapon

június 23, 2022 - Péter Sárosi

Jogunk van az asztalhoz ülni

február 16, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter