• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Hírek
  • Médiamonitor
  • Filmek
  • HU
    • EN
    • RU

Hétből egy cambridge-i egyetemista adott el drogot

február 27, 2012 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Borítékolható, hogy a magyar felsőoktatás átalakítása is hasonló eredményre vezethet

Egy felmérés szerint a tekintélyes Cambridge-i Egyetem hét hallgatója közül egy adott el kábítószert azért, hogy ki tudja fizetni a tandíjat és a rezsit – és a hallgatók kétharmada fogyaszt illegális szereket, főként kannabiszt. A hallgatók egynegyede már kokaint is fogyasztott. A felmérést a Varsity című egyetemista újság készítette, 434 hallgatót interjúvoltak meg. “Nehéz egyszerre tanulni és munkát vállalni, így ez gyors és könnyű módszer arra, hogy előteremtsük a pénzt a tanulmányainkhoz,” jelentette ki az egyik interjúalany. Az egyetem szóvivője szerint a tanulmány nem tekinthető tudományos kutatásnak, mindenesetre az egyetem nem tolerálja a dílerkedést.

A felmérésnek mindenesetre fontos tanulságai vannak. Egyrészt az, hogy a fogyasztó és terjesztő között nincsen olyan éles határ, mint ahogy azt sokan képzelik, különösen a terjesztői lánc alsó szintjén: kevés olyan fogyasztó van, aki soha életében nem adott el csekély mennyiségű kábítószert, különösen füvet, társainak, egyes esetekben akár haszonért. Másrészt pedig az, hogy a drogpiacra illetve a fiatalok döntéseire sokkal nagyobb hatással vannak a gazdasági tényezők, mint a büntetőjogi szabályozás, különösen egy olyan tevékenység esetében, amit a fiatalok többsége egyáltalán nem ítél el úgy morálisan, mint ahogy az állam (ti. fűszívás). Hiszen egyetemista körökben a fű eladása erkölcsileg nagyjából ugyanazon megítélés alá esik, mintha valaki pultosnak szegődne el egy sörözőbe, vagy eladónak egy dohánytrafikba.

Magyarországon a jogalkotók mindkét tanulságból profitálhatnának. Egyrészt borítékolni lehet, hogy amennyiben a csekély mennyiségben kábítószert átadókat szigorúbban büntetik, akkor ezzel rengeteg olyan fogyasztót büntetnek majd meg, akik nem életvitelszerűen foglalkoznak ezzel, csupán pusherek. A szigor aránytalanul jobban sújtja azokat, akik rosszabb körülmények között élnek. A felsőktatásban való részvétel megnehezítése miatt pedig borítékolható, hogy a hallgatók egy része megragadja majd a kínálkozó lehetőségeket, hogy kiegészítse a jövedelmét – akár szexuális szolgáltatások, akár drogok áruba bocsátásával. Az egyik legjobb fegyver a szexipar és a drogpiac ellen az esélyegyenlőséget szolgáló szociál- és oktatáspolitika. 

Sárosi Péter

 

Kategória: Hírek Témák: Drogszabályozás, Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI), Magyar drogpolitika, Marihuána, Stimulánsok

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter