A Nemzetközi Ártalomcsökkentő Egyesület (IHRA) felhívása az ENSZ-közgyűléséhez a drogfogyasztás dekriminalizációjára és az ártalomcsökkentés támogatására
HIV-fertőzés és a kábítószer-használat:
globális felhívás
A Nemzetközi Ártalomcsökkentő Konferencia 2011-es Hivatalos Nyilatkozata
Világszinten a HIV-el élők 33,3 milliós közösségén belül körülbelül 3 millióra tehető azoknak a száma, akik intravénás kábítószer-fogyasztók.[i] A szub-Szaharán kívüli térségben a HIV-el élők 30%-a így kapja el a HIV vírust, Kelet-Afrikában és Közép-Ázsiában ez az arány 80%-os.[ii] [iii]
Az ENSZ közgyűlésénk 2001-es Kötelezettségvállalási Nyilatkozata és a 2006-os HIV/AIDS Politikai Deklaráció olyan, határidőkhöz kötött célokat jelölt ki, melyek elérésének sikerességéről világszerte jelentést készítenek az országok. A rendelkezések célja, hogy meghatározzák az intravénás kábítószer-fogyasztók saját, illetve családjaik, környezetük szükségleteit, és ezekre „azonnali, koordinált és fenntartható válaszokat” fogalmazzanak meg.[iv] [v] Ezeket a célokat egyelőre nem sikerült teljesíteni. A HIV fertőzöttek világszintű arányához hasonlóan folyamatosan növekszik az intravénás kábítószer-fogyasztók száma is, és ennek pusztító hatásai vannak az egyénekre és a közösségekre is.
A hatékony globális irányítás, a kérdésre összpontosító nemzeti politika és az adekvát pénzügyi háttér megteremtése elengedhetetlen ahhoz, hogy tudományos eredményeken alapuló szolgáltatásokat lehessen megtervezni és nyújtani, ami további feltétele az intravénás kábítószer-fogyasztókkal kapcsolatos „nyomatékosabb, sokkal gyorsabb és átfogóbb megoldásoknak”.[vi] A 2006-os Politikai Nyilatkozatban megfogalmazott célok elérése szükséges feltétel ahhoz, hogy meghatározzuk és biztosítsuk azon személyek emberi jogait, akik intravénás kábítószer-fogyasztók és HIV fertőzöttek, vagy akiknél a fertőzés veszélye fennáll.
Fontos, hogy az ENSZ Közgyűlés 2011 júniusában megrendezendő Magas Szintű Találkozóján – amely a HIV/AIDS-kérdéskörével foglalkozik – a világ országainak vezetői sürgősségi kérdésként kezeljék az említett célkitűzések megvalósítását.
A 2011-es ENSZ HIV/AIDS-ről szóló Magas Szintű Találkozó kapcsán mi, az alulírottak, a következő felszólításokat fogalmazzuk meg:
- 1. Fel kell ismerni, hogy a kábítószert használók – a HIV és AIDS fertőzöttek legnagyobb arányát kitevő csoport – nem jutnak hozzá univerzálisan a perevenciós programokhoz, kezeléshez, gondozáshoz, támogatáshoz.
- 2. Pénzügyi támogatásokkal, ártalomcsökkentésre irányuló kutatások megtervezésével, valamint az azok eredményeire alapuló következtetések levonásával meg kell újítani azokat a vállalásokat és konkrét javaslatokat, amelyek elősegítik, hogy a kábítószerezők számára is általánosan hozzáférhetővé váljanak az átfogó HIV megelőzések, kezelések, gondozások és támogatások;
- 3. Kötelezettséget kell vállalni azon jogi és politikai korlátok eltöröléséért, amelyek hátráltatják a fenti célok elérését – különös tekintettel a büntető jellegű drogpolitikák átalakítására egy bizonyíték-alapú és emberi jogi megközelítés felé.
[i] UNAIDS (2010) Global Report on the AIDS Epidemic. View report Geneva: The Joint United Nations Programme on HIV/AIDS.
[ii] Mathers B et al (2008). The global epidemiology of injecting drug use and HIV among people who inject drugs: A systematic review. Lancet, 372 (9651), 1733-1745.
[iii] Mathers B et al (2010). HIV prevention, treatment, and care services for people who inject drugs: A systematic review of global, regional, and national coverage. Lancet, 375, DOI:10.1016/S0140-6736(10)60232-2.
[iv] 2001 Declaration of Commitment on HIV/AIDS, UN GA Special Session on HIV/AIDS, 25-27 June 2001, paragraph 7.
[v] Political Declaration on HIV/AIDS UN GA Res 60/262, 2 June 2006, paragraph 14.
[vi] Political Declaration on HIV/AIDS UN GA Res 60/262, 2 June 2006, paragraph 14.
Fordította: Róna Zsuzsa, a TASZ önkéntese