• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Cikkek
  • Filmek
  • Segítség
  • HU
    • EN
    • RU

HIV-fertőzés és a kábítószer-használat: globális felhívás

május 9, 2011 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

A Nemzetközi Ártalomcsökkentő Egyesület (IHRA) felhívása az ENSZ-közgyűléséhez a drogfogyasztás dekriminalizációjára és az ártalomcsökkentés támogatására

 

HIV-fertőzés és a kábítószer-használat:
globális felhívás
A Nemzetközi Ártalomcsökkentő Konferencia 2011-es Hivatalos Nyilatkozata
Világszinten a HIV-el élők 33,3 milliós közösségén belül körülbelül 3 millióra tehető azoknak a száma, akik intravénás kábítószer-fogyasztók.[i] A szub-Szaharán kívüli térségben a HIV-el élők 30%-a így kapja el a HIV vírust, Kelet-Afrikában és Közép-Ázsiában ez az arány 80%-os.[ii] [iii]

Az ENSZ közgyűlésénk 2001-es Kötelezettségvállalási Nyilatkozata és a 2006-os HIV/AIDS Politikai Deklaráció olyan, határidőkhöz kötött célokat jelölt ki, melyek elérésének sikerességéről világszerte jelentést készítenek az országok. A rendelkezések célja, hogy meghatározzák az intravénás kábítószer-fogyasztók saját, illetve családjaik, környezetük szükségleteit, és ezekre „azonnali, koordinált és fenntartható válaszokat” fogalmazzanak meg.[iv] [v] Ezeket a célokat egyelőre nem sikerült teljesíteni. A HIV fertőzöttek világszintű arányához hasonlóan folyamatosan növekszik az intravénás kábítószer-fogyasztók száma is, és ennek pusztító hatásai vannak az egyénekre és a közösségekre is.

A hatékony globális irányítás, a kérdésre összpontosító nemzeti politika és az adekvát pénzügyi háttér megteremtése elengedhetetlen ahhoz, hogy tudományos eredményeken alapuló szolgáltatásokat lehessen megtervezni és nyújtani, ami további feltétele az intravénás kábítószer-fogyasztókkal kapcsolatos „nyomatékosabb, sokkal gyorsabb és átfogóbb megoldásoknak”.[vi] A 2006-os Politikai Nyilatkozatban megfogalmazott célok elérése szükséges feltétel ahhoz, hogy meghatározzuk és biztosítsuk azon személyek emberi jogait, akik intravénás kábítószer-fogyasztók és HIV fertőzöttek, vagy akiknél a fertőzés veszélye fennáll.
Fontos, hogy az ENSZ Közgyűlés 2011 júniusában megrendezendő Magas Szintű Találkozóján – amely a HIV/AIDS-kérdéskörével foglalkozik – a világ országainak vezetői sürgősségi kérdésként kezeljék az említett célkitűzések megvalósítását.
 
A 2011-es ENSZ HIV/AIDS-ről szóló Magas Szintű Találkozó kapcsán mi, az alulírottak, a következő felszólításokat fogalmazzuk meg:
  1. 1. Fel kell ismerni, hogy a kábítószert használók – a HIV és AIDS fertőzöttek legnagyobb arányát kitevő csoport – nem jutnak hozzá univerzálisan a perevenciós programokhoz, kezeléshez, gondozáshoz, támogatáshoz.
  2.  2. Pénzügyi támogatásokkal, ártalomcsökkentésre irányuló kutatások megtervezésével, valamint az azok eredményeire alapuló következtetések levonásával meg kell újítani azokat a vállalásokat és konkrét javaslatokat, amelyek elősegítik, hogy a kábítószerezők számára is általánosan hozzáférhetővé váljanak az átfogó HIV megelőzések, kezelések, gondozások és támogatások;
  3. 3. Kötelezettséget kell vállalni azon jogi és politikai korlátok eltöröléséért, amelyek hátráltatják a fenti célok elérését – különös tekintettel a büntető jellegű drogpolitikák átalakítására egy bizonyíték-alapú és emberi jogi megközelítés felé.

    A nyilatkozat itt írható alá!



[i] UNAIDS (2010) Global Report on the AIDS Epidemic. View report Geneva: The Joint United Nations Programme on HIV/AIDS.
[ii] Mathers B et al (2008). The global epidemiology of injecting drug use and HIV among people who inject drugs: A systematic review. Lancet, 372 (9651), 1733-1745.
[iii] Mathers B et al (2010). HIV prevention, treatment, and care services for people who inject drugs: A systematic review of global, regional, and national coverage. Lancet, 375, DOI:10.1016/S0140-6736(10)60232-2.
[iv] 2001 Declaration of Commitment on HIV/AIDS, UN GA Special Session on HIV/AIDS, 25-27 June 2001, paragraph 7.
[v] Political Declaration on HIV/AIDS UN GA Res 60/262, 2 June 2006, paragraph 14.
[vi] Political Declaration on HIV/AIDS UN GA Res 60/262, 2 June 2006, paragraph 14.

Fordította: Róna Zsuzsa, a TASZ önkéntese

 

Kategória: Hírek Témák: Afrika, Ártalomcsökkentés, Nemzetközi szervezetek

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter