• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Hogyan fejleszti a tudatos jelenlét az együttérző képességünket?

Szerző: Péter Sárosi | május 11, 2022

Tweet

A tudatos jelenlét nem csak abban segít nekünk, hogy jobban megismerjük önmagunkat, hanem abban is, hogy kedvesebben viselkedjük egymással.

Egy Facebook-posztban leírtam minap, hogy az ember egy idő után rájön: minél inkább képes az itt és mostban jelen lenni, annál inkább képes kedvesen viselkedni az emberekkel. A posztot egyes kommentelők megrökönyödéssel és gúnyos kacajjal fogadták: “micsoda hülyeség ez, nincs semmi összefüggés, ugyanúgy tudok bunkó lenni az itt és mostban is!”

Ezért aztán ebben a posztban elmagyarázom, hogy mire is gondoltam pontosabban. És nem, ez nem valami zavaros “ezospiri” spekuláció – hanem empirikus kutatási eredmények is alátámasztják.

Először is, fontos tisztázni, hogy a tudatos jelenlét (mindfulness) gyakorlatok eredményessége tudományosan bizonyított. Bár a mindfulness meditációs gyakorlatok a buddhista hagyományban gyökereznek, ma már nagyon is szekuláris formáik is vannak, amelyeket a 70-es évek óta a klinikai szakpszichológusok is gyakran alkalmazzák a legkülönfélébb lelki problémákkal (így például drogfüggőséggel is) küzdő emberek támogatásában.

A mindfulness lényege dióhéjban: az embereket arra ösztönzi, hogy figyelmüket irányítsák a jelen pillanatra anélkül, hogy rágódni kezdenének a múlton vagy a jövőn. Ennek jótékony hatásai vannak arra, hogy az ember elfogadja a zavaró érzéseit és gondolatait – ne utasítsa el őket, de ne is merüljön el bennük. A tudatos jelenlét segít abban, hogy jobban megismerjük magunkat és jobban alkalmazkodjunk a valósághoz, ami körülvesz minket. A tudatos jelenlét gyakorlatok igazoltan alkalmasak arra, hogy csökkentsék a stresszt, megelőzzék a depresszióba való visszaesést.

Jon-Kabat Zinn professzor a 70-es években a Massachusetts-i Egyetemen dolgozta ki a mindfulness alapú stressz csökkentés módszerét, amelyről könyvet is írt. Fontos szerepet kap a mindfulness a kognitív viselkedésterápia (CBT) részeként a depresszió kezelésében is. A 80-as években Steven Hayes és kollégái fejlesztették ki az elfogadás és elköteleződés terápiát (ACT), ez szintén épít a mindfulness-re, és a pszichológiai rugalmasság, és így az emberi kapcsolatok eredményesebb működtetésére használja. Manapság már az oktatásban is sikerrel alkalmazzák a tudatos jelenlét gyakorlatokat arra, hogy a tanulók és tanítók empatikusabban viszonyuljanak egymáshoz.

De hogyan is járulhat hozzá a tudatos jelenlét ahhoz, hogy kedvesebben viselkedjünk egymással?

Az antiszociális viselkedés gyakran abban gyökerezik, hogy emberünk képtelen perspektívát váltani, és belehelyezkedni valaki másnak a helyzetébe. Lehet, hogy gyermekkorában nem tanulta meg, hogyan kötődjön érzelmileg egészségesen. De alapvetően kisebb bunkóságokra mindannyian képesek vagyunk, ha elég stresszes helyzetbe kerülünk. A stressz csökkenti az empátiát. A tudatos jelenlét viszont csökkenti a stresszt. Ezért aztán nem meglepő, hogy a stressz csökkentését szolgáló tudatos jelenlét gyakorlatok tudományos vizsgálatok szerint azt is eredményezték, hogy a résztvevők kedvesebben viselkedtek egymással (például itt egy diákok körében vagy egy egészségügyi dolgozók körében végzett vizsgálat).

Az is csökkenti az empátiánkat, ha azon gyötrődünk magunkban, amit a múltban tettünk, vagy ami a jövőben vár ránk. Így gyakran az a személy, aki az orrunk előtt áll, csak egyfajta zavaró tényezőként jelenik meg számunkra. Például ha dohányosnak csak azon jár az esze, hogy mikor gyújthat már rá a következő cigarettára.

És itt jön képbe a tudatos jelenlét: ami igazoltan segít abban, hogy együttérző figyelmet biztosítsunk annak, akivel éppen beszélünk.

Egyes kutatások szerint akár már 5 percnyi tudatos jelenlét meditációs gyakorlat is javíthatja azt a képességünket, hogy helyesen felismerjük és értékeljük más emberek érzelmi reakcióit.

Más, agyi képalkotó vizsgálatok segítségével végzett kutatások azt támasztják alá, hogy a tudatos jelenlét gyakorlatok az agynak éppen azon területeit fejlesztik, amelyek az együttérzésért is felelősek: a cinguláris kérget és az insula elülső részét.

Amikor a tudatos jelenlétet gyakoroljuk, akkor figyelmesebbek leszünk a saját belső folyamatainkra – és képessé válunk önmagunkkal is együttérezni. Ez bizony nagyon fontos képesség: anélkül, hogy magunkkal együtt éreznénk, nem fogunk tudni másokkal sem. Ha mi tudatosabbá válunk, akkor képesek leszünk tudatosabban megfigyelni a másik reakcióit, érzelmeit, gondolatait is. Belehelyezkedni a helyzetébe. Anélkül reagálni a másik érzelmeire, hogy azok túlterhelnének bennünket, és indulatos érzelmi reakciót váltanának ki.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter