• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Marihuána és hererák (Kritikák, Ajánló – [origo])

Szerző: Kardos Tamás | február 16, 2009

Tweet

A fűszívás és a hererák kialakulásának kapcsolata, a hazai sajtó újabb torzításaival

Egy amerikai kutatás publikálását követően számos hírportálon olvashattuk, hogy a marihuánafogyasztás kockázati tényező lehet egy bizonyos, agresszív fajtájú hererák kialakulásában. A kutatási eredményekről szokás szerint jóval több szenzációhajhász kétsoros született, mint a témának alaposabban utánajáró, szakma véleményét figyelembe vevő írás.

Röviden előrevetítve, egy seattle-i kutatócsoport arra az eredményre jutott, hogy a rendszeres füvezők, illetve a marihuánát 18 éves kornál korábban használni kezdő férfiak esetében 70%-kal nagyobb eséllyel alakul ki az úgynevezett nem-szeminóma típusú hererák (TGCT).

Az MTI híradása – amely rendszerint pár óra leforgása alatt több száz portálról olvasható vissza – sajátos logikával tolmácsolta a kutatást (lásd pl. a HVG átvételét):

„Észak-Amerikában és Európában az ötvenes évek óta 3-6 százalékkal csökkent a hererákos megbetegedések gyakorisága. Mivel ugyanebben az időszakban a kannabiszfogyasztás is nőtt, a seattle-i Fred Hutchinson Rákközpont kutatói megállapították, hogy összefüggés áll fenn a két tényező között. (…) Az adatok elemzése világosan kimutatta, hogy a marihuána fogyasztás megnövekedett veszélyeztetettséggel jár”.

A Kenderzsuppon Mr. Green hamar rámutatott a szöveg sugallta abszurd logikára:
Ha a hererákos megbetegedések száma csökkent, a kannabiszfogyasztók tábora pedig nőtt, akkor a kutatóknak épp ellentétes munkahipotézist kellett volna megfogalmazni, majd igazolni, miszerint a füvezés csökkenti a hererák kialakulásának esélyét.
A helyzet azonban az, hogy a kutatás abból indult ki, hogy az ötvenes évek óta egyaránt nőtt a kannabiszfogyasztás és a hererák kialakulásának aránya. Egy rossz fordítás és máris honlapok százain olvashatunk egy, az eredetivel ellentétes hipotézisű kutatásról.

Az FH is igyekezett lépést tartani a csúsztatásokban, mikor azt állította, hogy az

„egyéb ismert kockázati tényezők kiszűrése után egyértelművé vált, hogy a marihuánaszívás 70 százalékkal növelheti a hererák veszélyét. A rendszeresen, vagy gyerekkor óta füvezőknél pedig kétszer nagyobb a hererák kockázata azokhoz képest, akik sosem szívtak marihuánát”.
(Lásd pl. a Hírszerző írását)
A kutatás ezzel szemben arra az eredményre jutott, hogy az alkalmi marihuána-használat nem jelent statisztikailag szignifikáns kockázatot, csak a 18 éves kornál korábban kezdett, legalább heti rendszerességű és a tíz évnél hosszabb távú felhasználási mintázatok növelik 70%-kal a TGCT hererák kialakulásának esélyét (amely az összes hererákos megbetegedésnek a 40%-át teszi ki).

A kannabisz-törvények megreformálásáért küzdő NORML blogja a kutatáshoz hozzáfűzte, hogy a hererák kialakulásának gyakorisága közel sem emelkedett olyan drámaian, mint a férfiak marihuána használata az 1970-es évek óta, ezért nem árt némi szkepszissel fogadnunk a kutatócsoport eredményeit.
Egyelőre maguk a kutatók sem foglaltak határozott állást. A Reuters telefonos interjút készített a kutatócsoport egyik tagjával, aki elmondta, hogy ez az első kutatás, amely a marihuánafogyasztás és a heredaganatok kialakulásának kapcsolatát vizsgálja, és további kutatásokra van szükség az összefüggés pontosabb meghatározásához.

Hogy pontosabb képet alkossunk a kannabiszfogyasztás rákos megbetegedésekben játszott szerepéről, érdemes megvizsgálnunk a számokat. A TGCT típusú hererák kifejezetten ritka, az amerikai férfiak összes rákos megbetegedésének kevesebb, mint fél százalékát teszi ki, és az Amerikai Rák Társaság (American Cancer Society) szerint 10-ből 9 esetben gyógyítható. Ugyanakkor a kannabisz számos rákos betegséggel járó tünet enyhítésében bizonyult alkalmasnak, ezért is engedélyezik világszerte egyre szélesebb körben a kannabinoid tartalmú gyógyszerek és a gyógyászati kannabisz alkalmazását. (A marihuána és a rákos megbetegedések kapcsolatáról bővebben itt és itt tájékozódhat.)

Közismert ugyanakkor a legális drogok közül az alkohol és a dohányzás rákos megbetegedésekben játszott szerepe. Szintén az Amerikai Rák Társaság tavalyi kimutatása szerint „a dohányzás az összes rákos elhalálozás 30 százalékáért, a halálos tüdőrákos megbetegedések 87 százalékáért felelős”. A daganatok.hu egyik cikkében pedig a következőket olvashatjuk az alkohol és a dohányzás rákkeltő hatásairól:
„Az erős krónikus italozás és dohányzás együttesen a szájüregi és nyelvrák kialakulásának kockázatát 15-szörösére, a nyelőcsőrákét pedig 25-szörösére növeli”.

„A szájüreg és nyelvrákok férfiaknál 35%-ban, nőknél 27%-ban a rendszeres alkoholizálásnak tulajdoníthatók”.
„Az alkoholisták 12-15%-ában 15-20 éven át történő alkoholizálás esetén májzsugor (májcirrózis) alakul ki. A májcirrózis talaján pedig az esetek 15-20%-ában, sőt hazai boncolási adatok szerint az esetek 28,7%-ában májrák alakul ki”.
„Skandináv országokra vonatkozó felmérés szerint a férfiak nyelőcsőrákos megbetegedésének 40%, a nők nyelőcsőrákos megbetegedésének 30%-áért az alkoholizálás a felelős. Az USA-ból ennél is ijesztőbb adatok is kerültek közlésre. Ezek szerint az erős krónikus italozás és dohányzás együttesen a szájüregi és nyelvrák kialakulásának kockázatát 15-szörösére, a nyelőcsőrákét pedig 25-szörösére növeli.”
Nem kívánjuk a marihuánafogyasztás veszélyeit elbagatellizálni, azt azonban fontos világosan látni, hogy a rákos megbetegedések kialakulásának tekintetében a túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás sokkalta jelentősebb rizikófaktor, mint az akár hosszú távú, rendszeres kannabiszhasználat.

És végül egy ajánló: az [origo] egészség rovatának sikerült színvonalasan, releváns hivatkozásokkal és szakmai szempontból is kifogástalanul tálalnia a kutatócsoport eredményeit. Azoknak ajánljuk, akik az MTI és az FH félperces hírtorzításainál hitelesebb információkhoz szeretnének jutni a témában.

 

 

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.02.16.

Ajánló

A WHO az alkohol, a dohány, a kannabisz és az ópiátok veszélyeiről

 

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis), Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter