• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Nem mind ártalmatlan, ami legális

Szerző: Kardos Tamás | július 23, 2013

Tweet

A legalizációs vita már rég nem a fűszívás lehetséges veszélyeinek ecseteléséről kellene, hogy szóljon, hanem az egészségvédelem és gazdaság szempontjából is hatékony szabályozásról

A közgondolkodást uraló gyakori félreértés mintapéldájával szolgál a Neon cikke: az USA két államában megszavazott marihuána legalizáció nyomán a szerző óva int attól, hogy a növényt ártalmatlannak tartsuk. De miért is tennénk? A legalizáció nem az adott szer ártalmatlanságának deklarálása, hanem egy megfelelőbb szabályozásra tett kísérlet.
 

 

A Neon szerzője láthatóan úgy érzi, hogy Colorado és Washington sikeres legalizációja lényegében azt mondta ki, hogy a fű ártalmatlan, ezért valakinek emlékeztetnie kell annak veszélyeire is. Most kivételesen nem ezen állítások helyességét elemzem, hanem arra világítok rá, miért visz félre, ha a legalizáció kapcsán még mindig csak a káros-nem káros dichotómiában gondolkodunk. A marihuána legális forgalomba helyezése mögött ugyanis ennél jóval mélyrehatóbb egészségügyi, társadalmi és gazdasági megfontolások álltak.

A 2012-es legalizációs szavazások kiindulási alapját az USA-ban a kannabisz használat elterjedtségének töretlen növekedése, de még inkább a legalizáció támogatásának 50% fölé emelkedése nyújtotta. Bár a legalizációs kampányok során sok szó esett arról, hogy minden lehetséges egészségügyi kockázata ellenére a marihuána messze nem olyan veszélyes, mint az alkohol, vagy a dohány, az érvek itt nem álltak meg. Ha ugyanis a legális piaci forgalmat pusztán a veszélyesség indokolná, akkor a dohány és az alkohol már rég tiltólistára került volna. Szintén fontos érvként hangzott el, hogy amennyiben ekkora kereslet van a relatíve (!) veszélytelen marihuánára és 18 államban sikeresen alkalmazzák a gyógyászatban, akkor mi indokolja, hogy az üzlet továbbra is a fegyverkereskedelemben, pénzmosásban és emberrablásban is érdekelt szervezett bűnözést gazdagítsa? Ráadásul az utcán értékesített marihuána gyakran rossz minőségű és az egészségre veszélyes szennyező anyagokat vagy penészt tartalmaz, hiszen a tilalmi rendszerben a minőség-ellenőrzés fel sem merülhet, továbbá a dílerek fiatalkorúaknak is értékesítenek, gyakran a marihuána mellett veszélyesebb szereket is.

A legalizáció modelljeiben ezért egyaránt elsőszámú szempont volt az egészségvédelem. Több felmérés is rámutatott, hogy az USA diákjai gyakran könnyebben jutnak hozzá marihuánához, mint cigarettához – aminek a forgalmát szigorúan szabályozzák – ezért nem volt kérdés, hogy a legális marihuána csak 21 év fölöttiek számára lehessen elérhető, miközben a nyilvános területen történő fogyasztás essen tilalom alá. A teljes szabályozás részletezése nélkül kiemelném a washingtoni modell bevétel elosztási koncepcióját, ahol a kannabisz árusításból befolyó összegből 125 ezer dollárt kutatásra, 50 ezret szociális és egészségügyi jelentésekre, 5 ezret web-alapú prevencióra fordítanak és 1,5 millió dollárt kap az állami szeszfelügyelet, amiből 15%-ot drogkezelésre, 10%-ot prevencióra, 50%-ot a Washingtoni Egészségügyi Tervre, 5%-ot pedig közösségi ellátásra költenek.

Mindez világosan mutatja, hogy a marihuána legalizációjának bevezetése jóval átgondoltabb rendszer szerint történik, mint például a hungarikumnak számító alkoholos italok hazai forgalmazása. A szabályozás új megközelítése a puszta káros-nem káros vita helyett épp arra nyújthatna lehetőséget, hogy meghaladjuk a szélsőségekben való gondolkodást a kannabiszról. Ideje lenne felismerni, hogy abban a vitában, ahol az egyik oldal a Földet megmentő növényként tekint a kannabiszra, míg a másik oldal a heroinhoz vezető biztos út kezdetét látja benne, mindkét fél túlzások és sztereotípiák rabja. A legalizáció röviden élőben is megfigyelhető modelljei sokkal inkább a tényalapú párbeszédet kellene, hogy beindítsák és nem csak az egészségügyi hatásokról, hanem az annyi nem kívánt következménnyel járó drogháború alternatíváiról is.

Kardos Tamás
Drogriporter
2013.07.23.

Kategória: Hírek Archívum: Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter