• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

RTL Klub Fókusz 2007. július 6. GHB, a láthatatlan diszkódrog – Hatása alatt megerőszakolják a fiatal lányokat

Szerző: Péter Sárosi | július 12, 2007

Tweet

Tisztelt Fókusz Szerkesztőség!

 

A Fókusz 2007. július 6.-án sugárzott „GHB, a láthatatlan diszkódrog” című műsorral kapcsolatban a következőkre szeretnénk felhívni a figyelmüket.

A nemi erőszak kérdése, különösen, ha az áldozat pszichoaktív szer hatása alatt állt, fontos téma, és jó, hogy Önök foglalkoztak vele műsorukban. A GHB (gamma-hidroxi-vajsav) „randi drogként” való használata ugyanakkor inkább a városi legendák körébe tartozik. Messze van a valóságtól, hogy a GHB fogyasztása után „10-15 perc múlva tudatvesztés és légzészavar lép fel”. A szer alacsony dózisban (500 mg és 3000 mg között) az eufória és részegség érzését, megnövekedett libidót és társas oldottságot nyújt. A GHB-használóinak többsége éppen olyan rekreációs célból használja a szert, mint az alkoholt. Magasabb dózisban hányingert, álmosságot, látási zavarokat, légzéscsökkenést, hányást, ájulást és eszméletlenséget okozhat, csakúgy, mint az alkohol. Alkohollal, barbiturátokkal vagy benzodiazepin típusú gyógyszerekkel együtt szedve ezek a hatások sokkal erősebben jelennek meg, és valóban veszélyesek.

A valóságban messze a legelterjedtebb „randidrog” az „ethanol” nevű pszichoaktív szer, vagyis az alkohol. A Brit Belügyminisztérium hivatalos kiadványa szerint az alkohol legalább háromszor, de valószínűleg négyszer olyan gyakran hozható kapcsolatba nemi erőszakkal, mint a kábítószerek.[1] A GHB alacsony dózisban nem okoz az alkoholnál „megszokott” mértékű részegségnél nagyobb kontrollvesztést („passzív, eufórikus bamba, ellenállásképtelenné válik”), az eszméletlen áldozatot pedig az elkövetőnek gyakorlatilag ki kellene vonszolnia a klubból. Az életszerűtlenséget tovább fokozza, hogy a GHB meglehetősen sós ízű szer. Arról, hogy Magyarországon hányan fogyasztják ezt a szert rekreációs célból, illetve hány alkalommal fordulhatott elő, ha egyáltalán előfordult, hogy valaki ennek a szernek a hatása alatt vált szexuális támadás áldozatává, gyakorlatilag semmilyen adattal nem rendelkezünk.

Démonizálni, és úgy állítani be a GHB-t tehát, mint amely a szexuális erőszakot elkövetők varázsszere lenne, jócskán eltúlozza a realitást, bagatellizálja az alkohol szerepét, és ötletet ad egy nagyon kockázatos viselkedéshez (ti.: hogy a GHB-t alkoholhoz keverjék, ami valóban igen veszélyes kombináció).

Tényként közölni a műsorban, és a műsor honlapján azt, hogy „sokszor szórakozóhelyeken, a csapolt sörbe is tesznek olyan anyagot – nem feltétlen GHB-t, amelytől automatikusan visszajár az ember ugyanarra a helyre” meglehetősen félrevezető, mivel egyszerűen nem létezik olyan varázsdrog, amely ilyen hatással bírna. A meginterjúvolt alany egészen biztosan viccelt.

Szeretnénk javasolni, hogy a kábítószerekkel kapcsolatban a jövőben körültekintőbb forráskutatást végezzenek annak érdekében, hogy ne tájékoztassák félre a lakosságot.

 

Ez a levél a Társaság a Szabadságjogokért Médiamonitor programjának részeként született, melynek célja a média hiteles és tényszerű tájékoztatásnak segítése drogtémában. Levelünk a műsoruk kritikájaként felkerült a www.drogriporter.hu című honlapunkra.

 

További sok sikert a munkájához,

Takács István Gábor

pszichológus

Társaság a Szabadságjogokért

Médiamonitor Program

Budapest, 1054, Víg utca 28,

tel./fax:+36-1-209-00-46

www.drogriporter.hu

 

A Médiamonitor program SozialMArie díjjal kitüntetett szociális program.



[1] Kelly L., Lovett J., Regan L. (2005) Home Office Research Study 293, A gap or a chasm? Attrition in reported rape cases, Home Office Research, Development and Statistics Directorate February 2005 http://href.hu/x/32jc

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

Gyógyító tudatállapotok

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter