• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Tudatlan legalizátorok

szeptember 19, 2013 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A HáziPatika által megosztott tanulmány szerzői szerint a legalizáció támogatói még nem is hallottak a marihuána ártalmairól. Hihető ez az érvelés?

"Az illegális kábítószerek közül a marihuána a legelterjedtebb a tinédzserek körében, mert a többség ezt tartja a legkevésbé ártalmasnak. Ez a tévhit vezetett oda, hogy egyre több amerikai államban legalizálják és teszik könnyen hozzáférhetővé a szert. A törvények meghozatalakor azonban általában nem vették figyelembe a kannabisz hatását a legsérülékenyebb populációra, a tinédzserekre, és nem tanulmányozták a tudományos kutatásokat" – idéz a Házipatika egy nemrég megjelent tanulmány szerzőitől, akik mintha tudatosan akarnák félreérteni a legalizáció mögött álló megfontolásokat.
 

 

A szabályozott marihuánapiac ugyanis többek között éppen arra próbál megoldást találni, hogy a fiatalkorúak nehezebben juthassanak hozzá a marihuánához (vö. nemzeti dohányboltok, ahová 18 év alattiak nem léphetnek be). A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy míg Hollandiában a fűszívók közel 70%-a coffee shopokból szerzi be a marihuánát – ahová szintén csak nagykorúak léphetnek be – addig a tiltó drogpolitikával rendelkező San Franciscóban az emberek 90%-a dílerektől vásárolja azt, akik a kávézók üzemeltetőivel szemben nem kérnek személyi igazolványt az életkor tisztázására. Ráadásul San Francisco dílereinek fele a fű mellett egyéb drogot is kínál a vásárlónak, míg hasonló Hollandiában jóval ritkábban esik meg. Mindez nem a tilalom, hanem a szabályozott piac sikerét bizonyítja. Nem véletlen, hogy mindhárom legalizációs népszavazást kezdeményező amerikai állam 21 éves korban szabta meg a marihuána vásárlásához szükséges alsó korhatárt. A kutatóknak és a HáziPatika tájékoztatásának teljesen igaza van abban, hogy a kamaszkori marihuánafogyasztás sokkal több kockázattal jár, mint huszonéves korban, de tévedés azt állítani, hogy a legalizáció mellett döntő államok mindezt figyelmen kívül hagyták volna. Épp ellenkezőleg, a marihuána feketepiacának felszámolásával azt szeretnék elkerülni, hogy a fiatalok minden nehézség és releváns információk nélkül beszerezhessék a marihuánát, illetve hogy a dílerek egyéb szereket is kínáljanak nekik.

A tanulmány szerzőinek sorait olvasva felvetődik a kérdés, hogy pszichiátereket és az idegtudomány kutatóit vajon miért foglalkoztatják annyira a legalizáció motivációi, hogy tanulmányuk absztraktjában, szakterületüktől eltávolodva hipotéziseket állítsanak fel a szabályozás kidolgozóinak felkészültségéről és szándékairól? Ha pedig ezt teszik, akkor vajon hogy-hogy nem ismerik a legalapvetőbb érveiket a legalizáció mellett? Biztos válasszal nem tudunk szolgálni, de egy erős tippel igen. A tanulmány a Nemzeti Drogabúzus-ellenes Intézet (NIDA) megalapításának 40. évfordulójára kiadott különkiadásban jelent meg. A NIDA-ról pedig régóta tudható, hogy a drogoknak jóformán kizárólag a káros hatásaira fókuszál, nem ritkán előítéletes, tudományosan megkérdőjelezhető módszerekkel, miközben a drogok egészségügyi hatásait vizsgáló kutatásoknak több mint 85%-át ők támogatják világszerte! Emlékezetes a gyógyászati marihuánával szemben tanúsított ellenállásuk és törekvéseik alapján érthető, hogy a washingtoni és a coloradói legalizációt sem nézik jó szemmel. Nehéz elhessegetni a gyanút, hogy a pszichiátria és az idegtudomány kutatói ezért kénytelenek vizsgálataikat a legalizációval szembeszegezni.

Kardos Tamás
Drogriporter
2013.09.19.

 

Kategória: Hírek Témák: Legalizáció, Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter