• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Veszélyérzet és fűfogyasztás: mi a kettő kapcsolata?

Szerző: Péter Sárosi | február 28, 2021

Tweet

A Washingtoni Egyetem kutatói megvizsgálták, hogy mi az összefüggés a kannabisz veszélyeiről alkotott elképzelések és a kannabisz kipróbálása között.

Az elrettentés logikája

Minél kevésbé kockázatosnak látják a fiatalok a szerhasználatot, annál többen fogják kipróbálni. Minél többen próbálják ki, annál többen lesznek függők és halnak meg túladagolásban. Arra kell tehát törekedni, hogy a drogfogyasztás veszélyeit minél jobban tudatosítsuk a társadalomban, és minél jobban démonizáljuk magukat a szereket. Ebben a harcban a cél szentesíti az eszközt, hiszen inkább túlozzuk el a drogok ártalmait, ha ezzel emberi életeket menthetünk.

Inkább féljenek, mint megijedjünk – ez a konzervatív, tiltó drogpolitikák egyik alapvetése. És erre a félelemre épül fel a szigorú drogpolitika egész rendszere: súlyos büntetőjogi szankciók, elrettentő rendőrségi megelőzés az iskolákban. Ez az oka annak is, hogy a tiltáspárti politikusuk egyfajta erkölcsi magaslatról ostoroznak mindent és mindenkit, aki és ami az emberi életeket tönkretevő szigorú szankciókat és a valóságot eltorzító elrettentő drogellenes propagandát kritizálja. Hiszen szerintük a kritika önmagában is megrendíti a fiatalok azon hitét, hogy ezek a szerek veszélyesek. Ha pedig a veszélyességbe vetett hit megrendül, akkor majd többen fognak drogozni és függők lenni és meghalni.

Veszélyérzet és kipróbálás

De vajon tényleg megállja a helyét az érvelés alapját képező tétel, miszerint az emberek azért kezdenek el fogyasztani, mert előzőleg már kevésbé veszélyesnek találták az adott szert?

A szakirodalomban ez sokáig megkérdőjelezetlenül maradt. De az utóbbi időben egyre több kétség merült fel ezzel kapcsolatban. 2018-ban Naji C. Salloum, a Washingtoni Egyetem kutatója és kollégái az Addiction című tudományos szaklapban publikálták azon nagyszabású vizsgálatuk eredményeit, ami kimondottan kétségbe vonja ezt.

A korábbi kutatások ún. keresztmetszeti longitudinális módszerrel (cross-sectional study) készültek. A fiataloknak ugyanazt a csoportját vizsgálták hosszú távon, bizonyos időpontokban. Ezek a kutatások feltárták az összefüggést, a korrelációt a drogfogyasztás kockázatairól való vélekedések és a drogfogyasztás előfordulása között. Tehát bizonyították, hogy ahol kockázatosabbnak látják a szereket a fiatalok, ott kevesebben próbálnak ki szereket.

De ez még nem bizonyítja a kapcsolat irányát.

Ugyanis elképzelhető, hogy éppen fordított a kapcsolat: inkább a kannabisz kipróbálása az, ami hat a fű veszélyességéről alkotott vélekedésre.

Salloum és kollégái ezért egy új kutatási dizájnt készítettek. Az ún. autoregressziós (cross-lagged panel) elemzés segítségével azt vizsgálták meg, hogy vajon ugyanazon diákoknál hosszú távon miként magyarázható a kockázatokról alkotott vélekedés és a kannabisz kipróbálása közötti kapcsolat.

Ehhez a Monitoring the Future (MTF) vizsgálat adatait használták fel, amely egészen a 8. osztálytól kezdve hosszú távon nyomon követi a fiatalok droghasználatát és a drogfogyasztás veszélyességéről alkotott elképzeléseit. A kutatók a diákok egy 2400 fős mintáját választották ki hosszú távú vizsgálatra (ezt nevezik longitudinális panelnek), akiket a 12. osztálytól egészen 30 éves korukig követtek nyomon, két évente kitöltött kérdőívekkel.

A fiataloknak az alapszinten, tehát 12. osztályos korukban, 33%-a fogyasztott kannabiszt az elmúlt évben, és 19%-a az elmúlt hónapban. 30 éves korukra ez 28%-ra és 15%-ra módosult. 12. osztályban a diákok 83%-a gondolta a kannabisz rendszeres fogyasztását veszélyesnek. 30 éves korukban ez az arány már 78%-ra csökkent.

A statisztikai analízis pedig kimutatta, hogy bár a kapcsolat kétirányú, a kannabisszal kapcsolatos személyes tapasztalatok jóval erősebben határozzák meg a fogyasztás kockázatairól alkotott véleményt, mint pedig fordítva.

Számszerűsítve: a rendszeres kannabisz-fogyasztás kétszer olyan nagy hatást gyakorolt a fogyasztás veszélyességéről alkotott vélekedésre, mint a kockázatról alkotott elképzelés a fogyasztásra.

A kutatás megerősítette azt, amire korábbi kvalitatív vizsgálatok alapján lehetett következtetni: miszerint a kannabisz-fogyasztási tapasztalat alapvető fontosságú abban, hogy mennyire tartják az emberek veszélyesnek a kannabisz fogyasztását. Így például Wilkinson és kollégái 31 veteránnal készítettek félig strukturált interjúkat. Az interjúkból kiderült, hogy elsősorban a személyes tapasztalatok játszottak szerepet a kannabisz-fogyasztás veszélyességével kapcsolatos vélekedések alakulásában.

Milyen következtetéseket vonhatunk le ebből a kutatásból?

A társadalomban a kannabisz-fogyasztás ártalmaival kapcsolatban számos túlzó, démonizáló elképzelés él. A fiatalok jelentős része ezeket osztja – és ennek ellenére is kipróbálja a kannabiszt. Aztán ezeket a túlzó félelmeket a személyes tapasztalatok szétoszlatják. Amint a kutatók is megállapítják, kialakul egyfajta bizalmatlanság az elrettentő kommunikációs üzenetek és a fogyasztó által megélt valóság között.

Ennek azonban lehetnek hátulütői is. Mégpedig az, hogy a kannabisz-fogyasztásnak lehetnek olyan hosszú távú kárai, amelyekkel a fogyasztó csak lassan, hosszú idő múltán szembesül. Vagy amelyek jóval finomabban, kevésbé észrevehető módon jelentkeznek. És egyfajta bumeráng hatásként a fogyasztó ezekkel szemben is szkeptikussá válhat, hiszen az elrettentéssel az egészségügyi károkról és ártalomcsökkentésről szóló üzenetek általában is hiteltelenné válnak a számára.

A kutatók is hangsúlyozzák, hogy a hitelesség és a korrektség rendkívül fontos a kannabisszal kapcsolatos tájékoztatásban és drogprevencióban.

És – ezt már én teszem hozzá – ez nem egyszerűen azt jelenti, hogy az információ, amit átadunk, tudományos bizonyítékokkal alátámasztható legyen. Az sem mindegy, hogyan tálaljuk, milyen kompozícióban, milyen módon és felütéssel.

Kétséges ugyanis az, hogy elrettenthetjük a fiatalokat azzal, ha rájuk ömlesztjük a félelmet keltő információkat a kannabisz-fogyasztás kárairól. Sőt, ez akár kontraproduktív is lehet.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Drogriporter Szabadegyetem – Ayahuasca

december 22, 2022 - István Gábor Takács

Elfeledett gyermekek – Beszélgetés Hoffmann Katával és Frankó Andrással

november 29, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter