Mit szólok, hogy Máté Gábort laposföld-díjra jelölték? – tették fel többen a kérdést az elmúlt időszakban (bár végül nem ő „nyert”).
Állítólag „túldimenzionálta” a lelki traumák szerepét a daganatos betegségek kialakulásában és „súlyosan” megsértette az orvosi etika szabályait.
Nos, én nem vagyok rákkutató, nem tudok tudományos szakvéleményt adni (bár a Facebook komment szekcióban gyakran kiderül, hogy a 10 millió rákkutató országa vagyunk). Viszont megeszem a kalapom, ha az egy tudományosan értelmezhető kifejezés, hogy „túldimenzionálta”. Mihez képest?
Ha valamit, akkor azt biztosan elmondhatjuk, hogy a magyar társadalom – köztük sajnos gyakran a tudós- és az orvostársadalom is – rendkívüli módon ALULdimenzionálja a „lelki” traumák és a „fizikai” betegségek közötti kapcsolatok jelentőségét. A trauma lehet, hogy nem mindig közvetlenül, de közvetetetten, az életmódunkra való hatásain keresztül nagyon is hozzájárul ahhoz, hogy megbetegszünk. És idő előtt halunk meg.
Elég megnézni az ACE-kutatások eredményeit: a gyermekkorukban traumatizált felnőttek körében jóval nagyobb arányban fordulnak elő a különféle népbetegségek.
Ami Máté Gábor egyik alapkijelentése, és ami szerintem rendkívül fontos és igaz: hogy a test és a lélek mesterséges különválasztása butaság. Ha valamit, akkor szerintem Máté Gábor elismerést érdemel azért, mert fáradhatatlan edukációval emberek tömegeinek nyitotta rá erre a szemét.
A másik érv, az orvosi etika megsértése, szintén ingatag lábakon áll. Amennyiben a pszichedelikus szerekkel, főleg az ayahuascával kapcsolatos tevékenységét értik ez alatt, akkor ez megint egy teljes félreértés és aránytévesztés. Ami leginkább tudatlanságon alapul – ami tudatlanságban egyébként maga Máté Gábor is sokáig osztozott, mielőtt utána nem olvasott a pszichedelikus szerek gyógyászati alkalmazását vizsgáló, szintén egyre terebélyesedő szakirodalomnak.
De még ha el is fogadjuk, hogy bizonyos részkérdésekben Gábor „előreszaladt”: olyan területekre, ahol még nincsenek megfelelő bizonyítékok. Még akkor is borzasztó aránytalanságnak tartom, hogy pont őt pécézik ki egy olyan országban, ahol hemzsegnek a rosszindulatú sarlatánok és szélhámosok, és ahol a politika legmagasabb szintjein ülő emberek terjesztik az undorítóbbnál undorítóbb konteókat gőzerővel.
Egy ilyen országban tényleg egy olyan orvost kell pellengérre állítani, aki az egyre növekvő tudományos szakirodalommal teljesen összhangban figyelmeztet arra, milyen kulcsszerepet játszanak a kora gyermekkori traumák a testi-lelki egészségünk fenntartásában?
Szerintem ez nevetséges.